Friday , February 26 2021

Uzmanlardan Uyarı: Kucağınıza Dizüstü Bilgisayar KoymayınUzmanlar, erkek kısırlığındaki artışa beslenme yanlışlarının, geç evlenmenin ve teknologinin sebep olduğunu düşünüyor.

Ülkemizde erkek kısırlığı son yıllarda gittikçe artıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdulkadir Tepeler'e göre sorumlulardan biri de teknoloji.

Spermlerin testis içerisinde bulunan yumurtalarda üretildiğini söyleyen Tepeler, kucağa koyulan dizüstü bilgisayar gibi aletlerin yumurtalarda ısınmaya sebep olduğunu, bu yüzden de sperm kalitesinin düştüğünü söyledi. Tepeler'e göre oturmak ve yatmak da testis içi sıcaklığın yükselmesine sebep oluyor. Doctor Tepeler, ayrıca bacak bacak üstüne atarak ya da ısıtıcılı bir zeminde uzun süre oturmanın da sakıncalı olduğunu söylüyor.

Erkek sağlığı hakkında bilgiler veren Tepeler, iç çamaşırlarının dar olmaması gerektiğini, sıcak jakuzi ve banyolarda uzun zaman harcamanın kalıcı olarak sperm kalitesine zarar verdiğini söyledi.

Doctor Tepeler 'diccat edilmesini tavsiye ettiği bir diğer konu ise kilo. Vücut kitle indeksi 25'ten yukarıda olan kişilerin sperm kalite ve miktarında düşüş olduğunu belirten uzman ürolog erkeklere ideyal kilolarını korumalarını tavsiye ediyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/saglik/erkeklere-uyari-bilgisayari-kucaginiza-koyarak-calismayin,QFJ8CDNKWEC8p1QflMJf2w


Source link