Monday , January 18 2021

Vedci spravili z obyčajného hríbu obnoviteľný zdroj elektrickej energieTakzvaný bionický hríb
Takzvaný bionický hríb (PHOTO American Chemical Society)

Špičkovým odborníkom zo súkromnej americkej univerzity sa podarilo vytvoriť niečo, čo tu veru ešte nebolo. Obyčajný hríb z obchodu premenili na nevyčerpateľný zdroj elektrickej energie, ktorý by mohol v neďalekej budúcnosti poháňať našu spotrebnú elektroniku.

Aby dokázali vytvoriť tento netradičný energetický systém, museli najskôr vyššie spomínaný hríb skombinovať s grafénom z 3D tlačiarne a so špeciálnou baktériou. Vajaka jej kapacitám realizovať fotosyntézu vznikol akýsi prírodný solárny panel s vlastným akumulátorom. Nie je teda žiadnym veľkým prekvapením, že mu hovoria "Bionický hríb".

O pokroku informoval server Nano Letters.

"Integráciou sinice, ktorá dokáže produkovať elektrickú energiu, s nano materiálmi, ktoré dokážu elektrickú energiu uschovávať na neskôr, sme schopní nadobudnúť lepší prístup k unikátnym vlastnostiam oboch vecí, môžeme ich rozšíriť a vytvoriť úplne nový funkčný bionický systém, uviedol na margo vedeckého úspechu jeden z členov tímu odborníkov, renomovaný profesor Manu Mannoor.

Proces produkcie elektrickej energie (PHOTO American Chemical Society)

Prečo zrovna hríb?

Dôvod, prečo vybrali zrovna povrch hríbu, tkvie v tom, že ide o prostredie, kde sa baktérii darí. Ako píše The Independent, vedci võaka tomuto kroku predžili životnosť takzvaného bio systému až o pár dní. Ak to teda bude takto pokračovať i naďalej, dni nahradia mesiace a neskôr podľa všetkého aj roky.

Rovnako si budeme musieť počkať na nárast capacít energetického systému, pretože tie súčasné dokážu zatiaľ vyprodukovať iba naozaj skromné množstvo šťavy. Teslaati spomína 65 nanoampérov.


Source link