Wednesday , June 7 2023

PC Revue | Recenzia: Huawei Mate 20 Pro: Výkonový, dizajnový aj fotografický šampión[ad_1]

Najvýkonnejší smartfón súčasnosti s inovatívnym fotoaparátom a pokročilou implementáciou umelej inteligencie.

Pri testovaní som sa zameral na tri kľúčové oblasti: výkon, fotoaparát a implementáciu umelej inteligencie. Najskôr však musíme pochváliť dizajn a ergonómiu. Displej aj zadná stena majú elegantne zaoblené dlhšie hrany, ktoré plynulo nadväzujú na kovový rám. Nový Huawei Mate 20 spoľahlivo spoznáte podľa mierne vystupujúcej štvorcovej platformy so zaoblenými rohmi, v ktorej sú integrované tri objektívy a LED blesk.

Zadná stena je klasicky sklená, ale povrchová úprava skla modrého variantu, koshi som mal k dispozíci na testovanie, má veľmi jemnú texturo Hyper Optical Pattern, ktorú ľahko nahmatáte nechtom. Okrem vizuálnych efektov, kde na zaobleniach zadnej steny v rohoch tvorí textúra zaujímavé optické vzory, znižuje aj klzkosť zadnej steny a zabraňuje zachytávaniu odtlačkov prstov.

Odolnosť proti prachu a vode je podľa štandardu IP 68. Samozrejmosť je rýchle nabíjanie cez connector USB-C. Tento connector je zároveň aj vyžarovacím otvorom reproduktora. Vzhľadom na vodovzdornosť platí, že čím menej otvorov, ktoré treba zabezpečiť proti vniknutiu vody a prachu, tým lepšie. Žiaľ, pri nabíjaní zasunutý konektor výrazne tlmí zvuk z dolného reproduktora.

Displej AMOLED s výrezom má uhlopriečku 6,39 palca a rozlíšenie 3120 × 1440. Pomer strán displeja je 19,5: 9. Implicitne je zapnutá funkcia inteligentného rozlíšenia, aby sa šetrila energia z batérie. Pri nižšom rozlíšení má GPU podstatne menej práce s generovaním obrazu. Maximálny jas som nameral 800 nitov. Je to dostatočná hodnota na to, aby sa dal displej dobre čítať aj počas slnečného dňa, ako aj na zobrazovanie HDR.

Druhý protipól zobrazovania je, že čierna farba je skutočne čierna. Technológia AMOLED umožňuje zobrazovať niektoré informácie trvalo. Mate 20 Pro ju má implicitne vypnutú.

Najvýkonnejší procesor

Skôr než sa dostanem k opisu čipu Kirin 980, žiada sa dokázať tvrdenie v úvode. Pri testovaní sme v redakcii dosiahli zatiaľ najvyššie skóre v benchmarku AnTuTu 259 130 na smartfóne Sony Xperia XZ3 s procesorom Qualcomm Snapdragon 845. Nový Huawei Mate 20 Pro vykázal pri štandardnom nastavení skóre 271 256. Tu sa však možnosti Mate 20 Pro nekončia.

Tento smartfón totiž v nastaveniach, konkrétne v sekcii Batérie, má voľbu Režim výkonu, ktorá ještandardne deaktivovaná. Po zapnutí tento režim nastaví zariadenie na maximálny wiktion a skóre stúpne na 304 869 bodov. Pri tomto nastavení, ktoré je určené pre najnáročnejšie hry, samozrejme, stúpne aj spotreba z batérie a trochu sa môže zvýšiť teplota.

Skóre v AnTuTu benchmark v végénum re žime v v vv

SoC (System on Chip) Kirin 980 sa vyrába 7 nm technológiou a je tradične osemjadrový, ale mánovú architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2 × big + 2 × middle + 4 × small. To znamená, že dve najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2,6 GHz. Dve stredne výkonné jadrá (middle), takisto A76, majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 1,92 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55, taktované na 1,8 GHz. Nové jadrá Cortex A76 sú v porovaní s jadrami A73 výkonnejšie o 37% pri súčasnom poklese energetickej náročnosti o 33%.

Graphics má na starosti GPU Mali-G76, ktoré má o 46% vyšší wikipedia. Má implementovanú technológiu inteligentného prispôsobenia záťaže, ktorá v reálnom čase monitoruje snímkovú frekvenciu, používateľské vstupy a aktuálne prispôsobí pracovné zaťaženie procesora. Hardvérovú podporu umelej inteligencie má na starosti duálny neurónový procesor. Je optimalizovan na výpočty súvisiace s neurónovými sieťami a algoritmami pre umelú inteligenciu.

Mate 20 Pro je vybavený 6 GB pamäťou RAM a dostatok priestoru na dáta a aplikácie zaistí interná pamäť s kapacitou 128 GB. Tú možno rozšíriť o pamäťové karty nového formátu nanoSD, ktoré vyvinul Huawei a v nasledujúcich mesiacoch sa stanú štandardom rozšíriteľnej pamäte pre mobilné zariadenia. Karty nanoSD bude možné zakúpiť v kapacite 64 GB, 128 GB a 256 GB.

Výkonná nabíjačka a reverzné bezdrôtové nabíjanie

Batéria novej vlajkovej lode Huawei Mate 20 Pro má kapacitu 4200 mAh. To stačí na jeden deň intenzívneho používania s rezervou 30 – 40% alebo dva dni bežného používania. Rovnako dôležitý parameter ako kapacita batérie je rýchlosť nabíjania. Pohľad na parameter dodávanej nabíjačky prezradí, že je schopná dodať príkon 40 W. Nabíjačka umožňuje nabíjanie jednou z týchto kombinácií: 5 V / 2A, 9 V / 2A alebo 10 V / 4 A. Práve posledná kombinácia poskytne maximálny príkon 40 W.

Výrobca deklaruje, že sa nabije za 30 minút na kapacitu 70%. Tento údaj môžem potvrdiť. Veľmi efektne je vyriešená indikácia priebehu nabíjania. Prírastok v percentách môžete sledovať s presnosťou na dve desatinné miesta. Pri nabíjaní som nameral prúd 3,9 A pri 9 V.

Mate 20 Pro má implementované aj bezdrôtové nabíjanie s príkonom 15 W. Toto nabíjanie je navyše reverzné. Je bežná prax, že smartfóny, ktoré majú batériu s dostatočnou kapacitou, dokážu fungovať ako powerbank a nabíjať in smartfón, prípadne iné zariadenie

Mate 20 Pro takto po kábli dokáže nabíjať ini smartfón prúdom 1e pri napätí 5 V. Huawei túto funkciu rozšíril o bezdrôtovú dimenziu. Reverzné bezdrôtové nabíjanie vám umožní nabíjať z Mate 20 Pro ini telefón, prípadne iné zariadenia, napríklad slúchadlá a podobne, podporujúce bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi. Reverzné bezdrôtové nabíjanie som testoval tak, že som z Huawei Mate 20 Pro nabíjal iPhone Xs. Podľa doby nabíjania odhadujem výkon na 4 W.

Inovatívna autentifikácia

To, že na Huawei Mate 20 Pro nenájdete snímač odtlačkov prstov, neznamená, že túto metódu nemôžete použiť. Odtlačky sa snímajú priamo na displeji. Po priložení prsta na miesto označené ikonou sa táto kruhová oblasť podsvieti jasným zeleným svetlom. Veľmi spoľahlivá je aj identifikácia používateľa na základe 3D snímky tváre. Táto metóda sa v porovaní s predchodcom zrýchlila o 30%.

Autentifikácia pomocou rozpoznávania tváre, a to aj v tme, funguje tak dobre a spoľahlivo, že integrovaný snímač odtlačkov v dolnej tretine displeja používam iba pri scenári, keď smartfón využívam na navigáciu pri jazde automa mám ho v držiaku.

Fotografovaniu a desktopovému režimu na veľkej obrazovke, pripojenej káblom aj bezdrôtovo sa budeme venovať v samostatných článkoch.

Technické businessman:
Procesor: osemjadrový Kirin 980 (2 × 2,6 GHz Cortex-A76 + 2 × 1,92 GHz Cortex-A76 + 4 × 1,8 GHz Cortex-A55), GPU Mali-G76 MP10; pamäť: 6 GB RAM, 128 terabyte priestor, rozšíriteľný kartou Nano Memory; displej P-OLED 6,39 "s rozlíšením 3120 × 1440 (19,5: 9), 538 ppi, fotoaparát: zadný 40 Mpx, f / 1.8, ekvivalent 27 mm, 1 / 1.7" + ultraširokouhlý, 20 Mpx, f / 2.2, ekvivalent 16 mm, 1 / 2,7 "+ teleobjektív 8 Mpx, f / 2.4, ekvivalent 80 mm, 1/4" OIS, prednı: 4 Mpx, f / 2.0, ekvivalent 26 mm, konektivita: LTE cat . 21, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2,4 / 5 GHz), bluetooth v 5.0, USB Type-C, NFC, batéria: 4200 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rosemary: 57.8 × 72.3 × 8.6 mm; hmotnosť: 189 g, benchmark AnTuTu: 304 869

Cena: 999 EUR

+ Vysoký výkon, kvalitný displej, veľmi rýchle nabíjanie príkonom 40 W, reverzné bezdrôtové nabíjanie
– Reproduktor vyžarujúci zvuk cez connector USB-C je pri nabíjaní utlmený

Hodnotenie: 95
Dizajn: 93
Vikon: 98
Funkcionalita: 93

Type redakcie: Vysoký výkon

Možnosti fotoaparátu Huawei Mate 20 predstavíme v samostatnom článku.

Zobrazit Galériu

[ad_2]
Source link