Thursday , January 20 2022

Pacientov hospitalizovaných v Nitre pre osýpky prepustili, u ďalšieho je podozrenie na ochorenie[ad_1]

NITRA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Dvoch pacientov, ktorých hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici Nitra s osýpkami, prepustili do domáceho liečenia. Išlo o 17-ročného Ukrainian a 11-mesačné dieťa z okresu Šaľa.

"Momentálne máme hospitalizovaného pacienta s podozrením na osýpky, avšak výsledky odberov ešte nie sú známe, "Informovala agentúru SITA hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková. Mladík z Ukrajiny prišiel na návštevu rodiny do Nových Zámkov. Dieťa z okresu Šaľa nebolo ešte pre nízky vek očkované. Prvé príznaky choroby sa u neho objavili po návrate z Turecka.

"Osýpky sú vysoko infekčné ochorenie, u ktorého dochádza k prenosu predovšetkým kvapôčkami sekrétov dýchacích ciest, Uviedla Timková. Na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre platí na Infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Nitra naďalej zákaz návštev až do odvolania.

Osýpky sú vírusové ochorenie sprevádzané charakteristickými vyrážkami. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou, inkubačná doba je zhruba osem až 11 dní. Pri ťažšom priebehu vyrážky sprevádza horúčka, blúznenie, objaviť sa môže i krvácanie slizníc, zápal pľúc a mimoriadne závažnou komplikáciou je osýpková encefalitída, čiže zápal mozgu. Prevenciou ochorenia je očkovanie.

[ad_2]
Source link