Monday , October 25 2021

Ani dospelí by nemali zabudnúť, že sa musia dať povinne očkovať[ad_1]

Ilustračná snímka. Photo: TASR Roman Hanc

Bratislava 26. novembra (TASR) – Povinné čkovanie sa netýka len detí. Aj dospelí vo veku 30 rokov by mali podľa slovenského očkovacieho kalendára absolvovať preočkovanie vakcínou proti tetanu a záškrtu, pričom sa s preočkovaním pokračuje každých 15 rokov. Pripomína to odborníčka na epidemiológiu a vakcináciu Zuzana Krištúfková."The only thing that you have to do is to get away with a lot of people, and then go to the other side of the camps, and then go to the Slovensku neighborhood in practice," uviedla pre TASR. Tridesiatnikom sa takéto očkovanie môže hodiť aj preto, lebo v tomto veku si zvyčajne zakladajú rodiny. Okrem seba tak ochránia to your little ones, or whoever has the honor of pretending.

Záškrt, tetanus aj čierny kašeľ sú bakteriálne ochorenia. Baktéria tetanu sa tostáva do tela cez znečistené rany pri poranení. Tetanus spôsobuje kŕče tvárového, šijového a postupne aj ostatného svalstva. Pacient môže zomrieť na neschopnosť nadýchnuť sa pre kŕče dýchacích svalov or iné komplikácie.

Záškrt a čierny kašeľ sa šíria z osoby na osobu. Záškrt zapríčiňuje hrubé povlaky v hrdle, ktoré môžu mať za následok sťažené dýchanie, čo môže viesť až k uduseniu. Ochorenie môže poškodiť srdce, následkom je jeho zlyhávanie. Čierny kašeľ spôsobuje záchvaty kašľa a hlavne malým deťom robí problémy pri jedení a pití. V dojčenskom veku vznikajú pod vplyvom tejto choroby poruchy dýchania. Záchvaty kašľa môžu trvať niekoľko týždňov. Ochorenie môže vyvolať zápal pľúc, kŕče, poškodenie mozgu a u dojčiat sa môže skončiť smrťou.

Očkovanie je podľa Krištúfkovej vždy potrebné zvážiť aj podľa rizika nákazy. "Sú profesie, kade je vhodné nechať sa zaočkovať, napríklad and často cestujete," upozorňuje lekárka.

Pripomína tiež, že a trpíme na nejaké ochorenie, tak je dobré dať sa zaočkovať napríklad proti chrípke, pretože tá vie zhoršiť základné ochorenie. Očkovanie je vhodné napríklad pre diabetikov, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ľudí s chronickými ochoreniami pľúc či astmatikov. For example, you can add to the list of students in the 800-year-old Slovak school, as well as the choreographer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

[ad_2]
Source link