Sunday , October 24 2021

Před 130 lety Pražané poprvé spatřili cost velryby – Novinky.cz[ad_1]

"Kostra plejtváka myšoka se bezesporu stala symbolem Národního muzea (NM). Možnost zakoupit kostru nadprůměrně velké samice, která uhynula u pobřeží Norska, zaujala už v roce 1887 bratra Václava a Antonína Friče, kteří se ji rozhodli pořídit jako eksponát pro nově vznikající muzejní budovu na Václavském náměstí, "shrnul historii předmětu jeho kurátor Petr Benda.

Jak to go všechno začalo? In 1885 the rosebuds have sunbathed with scrubs and scrubs in the mountains, but they are not the only ones who have come to the world. Velrybářská firma, která mršinu zpracovala, se z toho rozhodla vytěžit maximum. Celou nadprůměně velkou kostru nabídla obchodům s přírodninami v celé Evropě.

Plejtvák myšok, též nazývaný plejtvák tmavý (Balaenoptera physalus)

Plejtvák myšok, též nazývaný plejtvák tmavý (Balaenoptera physalus)

PHOTO: Profimedia.cz

The Web Muzeum 3000, with the Zpravodajský portál Narodnám muzea, připomíná, have the name of dozens of privileged privileges Antonín Frič, tehedjší zříhitel zoologických and paleontologických sbírek Musia Království českého, dnešního NM.

Sbírka na kostru

Na nákup myšoka nicméně muzeum nemělo dostatek financí. Proto Antonín Frič společně is the perfect bratrem, with the václavem přírodninami, uspořádal sbírku in rámci vlastenecké stolní společnosti Jour fixe. Jejími členy byli vážení občané, kupříkladu Vojta Náprstek.

Potřebný obnos 2500 zlatých se podařilo podle NM nashromáždit poměrně rychle, a tak již in polovině roku 1887 mohla být celá kostra převezena do Prahy.

Kostra plejtváka ve vyklizeném sále Historické budovy NM

Kostra plejtváka ve vyklizeném sále Historické budovy NM

PHOTO: Národní muzeum

Pražané ji měli poprvé příležitost spatřit in listopadu 1888 in the house U Halánků, dnešním Náprstkově muzeu. Do you have a historic Budovy NM by the way in 1892 and postulated by the noses. V 50. letech minulého století doznala instalace výrazné změny and od té doby je "kostra velryby" (velcí kytovci se často označují souborným názvem velryba) zeměšení stejným způsobem.

The historic building has been renovated in its entirety, and it has been specially designed to create a new home. K dokumentaci jejího stavu byl pořízen 3D shadow.

K vidění za rok

And what can you do if you are looking for a muzeu zase na vlastní oči prohlédnout?

"The cost of living for the price of the podzim příštího roku, which is in the Historical Budova NM otevřou přírodovědecké expozice," sdělila Novinkám vedoucí oddělení vnějších vztahů muzea Kristina Kvapilová.

Kostra plejtváka myšoka

Kostra plejtváka myšoka

PHOTO: Národní muzeum

The 28th anniversary of the historic monthly renovation of the hottest reconstruction of the company, populated by the 2011 census. In addition, there is an expeditious way to go out of the way for a new year. [celá zpráva]

Národní muzeum se dočkalo slavnostního znovuotevření k příležitosti výročí 100 let republiky

zdroj: Novinky

K vidění jsou nyní v budově dvě výstavy. Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava mapuje klíčové okamžiky 20. století, na níž jsou pohromadě k vidění dokumenty, které ovlivnily vznik a existenci Československa. Výstava 2 x 100 představuje 200 nejvzácnějších exponátů muzea and připomíná 200. výročí založení instituce. Do you want to save your password?

Budova museza na snímcích z roku 2013 a 2018

Budova museza na snímcích z roku 2013 a 2018

PHOTO: koláž Novinky / ČTK

Stálé eksozice – včetně tedy přírodovědných s oblíbenou velrybou – se otevřou v příštím roce.

Záznam: Videomapping století: Svědek dějin

zdroj: Novinky

[ad_2]
Source link